reklama

Firemný odšťavovač?

Známy srdcový chirurg vysvetľuje, čo je stres: Prvá situácia: Zajac zdvihne hlavu, všimne si líšku. Zlomok sekundy sa na seba pozerajú a začne to. Zajac beží, líška za ním.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Šprintér so skokmi aj v slalome, vytrvalý jedák za ním. Oheň prúdi v krvi, dvaja súťažia o prežitie. Líška má jedinú šancu, aby nezostala hladná: keď zajac v obrovskom zhone po niekoľkých minútach vyskočí, ale už padne na zem mŕtvy. Prasklo jeho srdce. Líška spomalí, jeden prežil. V inom prípade zajaca nedobehne, je to skúsený športovec, mladá líška vzdáva boj a s ovisnutým nosom sa vracia do lesa. To je adrenalín.

Druhá situácia: Zajac žije v zooparku. Denne trikrát ako ukážkový program pre deti sa predvedie trojminútová naháňačka zajac verzus líška. Po týždni stráca zajac elán, po troch týždňoch nerozmýšľa strategicky a beží už iba rovno, po mesiaci nepreskočí jamu, zlomí si nohu a zajaca treba vymeniť. To je stres.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Manažérska otázka znie: Čo je naša firma? Je to les s funkčnými vyrovnanými procesmi, kde sa ako manažéri lesníci staráme o ochranu a podporu kolobehu života alebo prevádzkujeme zoopark, kde sa každodennými gladiátorskými hrami získava priazeň externého publika?

Aby sme to zistili, pozrime sa na najčastejšie zdroje, z ktorých stres pre zamestnancov vyplýva a ktoré môžeme v úlohe manažéra šikovne eliminovať.

Nekompetencia zamestnancov

Možno máte takého pracovníka aj vy. Jeho postoj k práci je v poriadku – ak by to tak nebolo, už by ste ho v tíme nemali. Výsledky ale neplní – akokoľvek sa snaží. Je to tak z dôvodu jeho chýbajúcich zručností alebo schopností, ktoré ho každodenne brzdia a ktoré nevie sám v rámci krátkej doby nadobudnúť. Ako pri chorobách, aj tu platí: najlepší liek je prevencia. Dôkladné preverenie schopností uchádzačov o prácu vás odbremení od mnohých ďalších starostí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak predsa urobíte kompromis, pre úspech spolupráce sú tri veci kľúčové:

  1. adaptačný proces s kvalitným mentorom,

  2. strategicky zostavený plán doplnkových školení,

  3. adekvátne prispôsobené ciele na danej pozícii. Motivovaný junior prinesie stále viac ako frustrovaný junior, preto, ak sa už pre neho rozhodnete, dbajte o to, aby tieto tri oblasti boli dôsledne zastrešené.

Pociťovaná nedôvera

Predstavte si dve deti. Jedno sa narodí ako zdravé, druhé ako fyzicky postihnuté. Predstavte si, ako sa milujúci rodičia starajú o svoje choré dieťa – uvedomujú si, ako veľmi ho treba posilniť a pripraviť na samostatný život, aby po čase mohlo fungovať aj bez pomoci rodičov. Strávia s ním preto veľa času, rozvíjajú ho a aby nestratilo svoj každodenný elán, chvália ho aj za malé úspechy.

Predstavte si, že rodičia druhého dieťaťa sú prioritne výsledkovo orientovaní – v matematike, plávaní aj na klavíri. Chcú pripraviť svoje dieťa na „konkurenčný pretlak“ okolitého sveta, preto vyžadujú permanentné excelentné výsledky vo všetkých oblastiach. Vyznávajú, že pochvalu si treba zaslúžiť – ideálne prvenstvom medzi ostatnými „súťažiacimi“. Žiaľ, ich potomkovi sa nedarí rovnako vynikajúco vo všetkých predmetoch, preto v tejto konkrétnej domácnosti sú čoraz viac výčitky a pichľavé poznámky. Viete si predstaviť, že keď sa po 20 rokoch pozriete na týchto dvoch mladých pánov, uvidíte jedného blonďavého usmiateho vozíčkara, ktorý sa teší na život, a jedného seriózne upraveného mladíka, komu ale chýba iskra v očiach? A zo začiatku vyzerali šance tak veľmi opačne!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak zapožičiame našu dôveru človeku a budeme v tom vytrvale a dôsledne pokračovať aj napriek prvotným neúspechom, nakoniec sa dočkáme momentu, keď sa naša „investícia“ vráti. Ak to robíme s celým srdcom, túto dobu dokážeme rapídne skrátiť. A naopak: keď niekomu budeme dennodenne pripomínať jeho slabé stránky a našu komunikáciu stavať skôr na ich zdôraznení, dožijeme sa momentu, keď svojej neschopnosti aj on sám uverí a presne vtedy sa nám podarilo zabiť v ňom ten obrovský potenciál, s ktorým sa narodí každý jednotlivec! 

V práci trávime viac svojho aktívneho času než doma. Preto manažéri majú obrovský každodenný potenciál formovať osobnostný profil svojich ľudí. Je čas, aby sme začali stavať na zamestnancoch, ktorí veria svojim schopnostiam a vďaka svojej vyrovnanej osobnosti dosahujú úspech, ktorý je oveľa stabilnejší než pot bičovaných koní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako môžeme zapliesť do našej každodennej manažérskej komunikácie prácu s dôverou, ak nechceme univerzálne a neopodstatnene rozhadzovať slová pochvaly? V prvom kroku sledujte svojich zamestnancov. Sústreďujte sa cielene na veci, ktoré sa vám v ich konaní páčia. V rámci pravidelnej spätnej väzby im pomenujte, čo konkrétne ste v posledných dňoch ocenili na ich práci alebo postoji. Uvidíte, je to priamočiara cesta k zopakovaniu činností, ktoré vám robia radosť a firme prinášajú úžitok. 

Ďalšie vynikajúce pole pre budovanie vzťahov je delegovanie úloh. Prejavte svoju dôveru prideľovaním primerane náročných úloh, ktorých zvládnutie posunie vašich ľudí tak v ich profesii, ako aj osobnostne. Navyše sa vám uvoľnia ruky pre riešenie strategických úloh, ktoré vás a vaše výsledky rovnako posunú na ďalší level. Možno to aj váš priamy nadriadený viac ocení, než keby ste v polovici svojho pracovného času trieštili svoju pozornosť operatívou.

Nezvládnutý time management

Večná téma, ktorá má na vine viac škody, než sa na prvý pohľad môže zdať. Nesprávne určenie priorít je len jeden zdroj zníženej efektivity v práci. Častým, ale málo uvedomovaným dôvodom je nedostatočne zvládnutá asertivita v komunikácii – konkrétne absentujúca schopnosť povedať nie na rôzne vedľajšie požiadavky. Prokrastinácia je už iba čerešničkou na torte, keď zamestnanec odsúva splnenie dôležitých úloh až do momentu, kým nezačnú „horieť“. Prvotne by vo všetkých popísaných oblastiach mal byť nápomocný priamy nadriadený. Ale ak ani on sám necíti dostatočnú istotu v riadení svojho času, stále dokážete nájsť (aj na Slovensku) kvalitného trénera, ktorý zamestnancom poradí v ich konkrétnej praxi.

Pre správne zadelenie práce je dôležité si uvedomiť aj v úlohe manažéra, že svojim pracovníkom musíme jasne komunikovať prioritu úlohy, ktorú na nich delegujeme. A tiež sa vyrovnať s faktom, že každá úloha nemôže mať prioritu – ak to tak nevidíme, poradenstvo v oblasti time managementu sa pravdepodobne zíde aj nám samotným.

Bežná atmosféra na pracovisku

Stalo sa to v 70. rokoch minulého storočia. Dve partie mladých chlapcov stavali stoh zo sena. Kto to raz vyskúšal, vie, že ide o veľmi náročnú a namáhavú prácu, a to v najväčších horúčavách. Obidve partie mali svojho vedúceho. Jozef, humorista dediny, nerád pracoval v tichosti. Ovládal najstaršie aj najhuncútskejšie vtipy a keď už viac potu tieklo chlapcom po čele zo smiechu než z práce, minimálne si popískal, tak pracoval ďalej. Ako zapadalo slnko, ani nevedeli ako, kozol stál pevne v trojmetrovej výške.

Druhý vedúci, Jano, nemá rád kozly. Navyše ich musí stavať s mladíkmi nesústredenými, ktorým aj vidly stoja v ruke krivo. Ak by ich permanentne nekorigoval, neinštruoval, je si istý, že by sa celý stoh zrútil. Na konci dňa je každý rád: Jano, pretože už tých mladých aspoň týždeň neuvidí, a mladí páni, že konečne môžu ísť po tomto nekonečnom, únavnom a otravnom dni domov.

Starý príbeh, aktuálne ponaučenie. Vidíte paralelu aj vy? Ak je to vo vašej kompetencii, dbajte na to, aby v radoch vašich manažérov pracovalo čím viac Jozefov – oni poznajú liek proti stresu aj v najťažšej krízovej situácii.

Srdcový chirurg vie, ako sa podpíše stres na zdraví a osobnom živote ľudí. Pozná, čím prechádzajú jeho pacienti. Niektorí manažéri, žiaľ, zabúdajú, že dlhodobý úspech sa nedosiahne utrápenými zajacmi. Choďte im príkladom a ukážte, aké výsledky položí na stôl váš vnútorný nielen manažér, ale hlavne líder!

Pôvodný článok nájdete na stránke EZISK-u.

Katarína Csongár

Katarína Csongár

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dennodenne sa stretávam s manažérmi rôzne veľkých firiem a rozprávame sa o ich víziách. O vízii, aký by mal byť ideálny nový člen ich tímu. O vízii, čím by mala dýchať kultúra ich firmy. O vízii, v čom by rozvíjali seba a svojich ľudí. A potom nasleduje moja najdôležitejšia rola: dodať k víziám uchopiteľnú a realizovateľnú stratégiu. Takú, vďaka ktorej sa firma odlíši od bežných zamestnávateľov a takú, ktorá bude napĺňať a posúvať ľudí, ktorí pre ňu pracujú.Aby bola moja kreativita živá, keď len môžem, cestujem. A ešte častejšie tancujem.Preto na mojej stránke môžete objaviť články aj o iných témach, než o manažmente. Také podľa môjho životného motta:"Wherever you go, no matter, what the weather, always bring you own sunshine."Katka Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu